Permite islamul ca barbatul sa-si bata sotia?

Distribuiţi

tatarman

Permite islamul ca barbatul sa-si bata sotia?

Mesaj  tatarman la data de Joi Iun 17, 2010 7:58 am

Raspunsul este DA,daca aceasta nu face ceea ce ii spune el.Bataia trebuie sa aiba loc daca femeia nu indeplineste cererile sotului sau.Insa,aceasta intervine ca un ultim mijloc,prima oara trebuie sa-i vorbeasca ,apoi s-o paraseasca in pat si daca nici atunci nu se indreapta,barbatul are dreptul dat de Allah sa-si bata sotia.

Sa vedem ce spune Coranul cu privire la bataia femeii:
    4:34…..Pe acelea de a caror neascultare va temeti,povatuiti-le,parasiti-le in paturi si loviti-le.Dar daca ele revin si asculta de voi,atunci nu mai cautati pricina impotriva lor.

Alte versete din Hadith( carte cu marturiile celor care au stat in preajma profetului Mohammed).Verifica aceste versete de la o sursa sigura [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Muslim (4:2127) Mohammed a lovit-o in piept pe sotia sa favorita(Aisha in varsta de 9 ani) cand a parasit casa fara voia sa.Aisha povesteste:”m-a lovit in piept ceea ce mi-a cauzat durere”

Abu Dawud 2142 “Profetul(pacea fie asupra sa) a spus: Un barbat nu va fi intrebat de ce isi bate sotia”

Abu Dawud 2141 ….Cand Umar a venit la Apostolul lui Allah(pacea fie asupra sa) si a spus: femeile au prins curaj in fata barbatilor lor,el(profetul) le-a dat voie sa le bata”

Dupa legea islamica,un sot isi poate lovi sotia pentru oricare dintre urmatoarele 3 motive:
    -ii refuza dorintele sexuale
    -iese din casa fara permisiunea lui
    -ignora datoriile religioase.
    In cazul in care il inseala,atunci are dreptul sa o omoare.
    Analistii musulmani spun ca Mohammed a comandat ca femeile sa nu fie lovite in anumite situatii,dar de fapt se bazeaza pe ceea ce a spus inainte de lupta sau in timpul luptei cu tribul Banu Qurayza cand a ordonat ca toti barbatii sa fie omorati iar femeile si copiii sa fie luati ca sclavi.

Insa,de fapt sunt nenumarate cazurile in care Mohammed a omorat femeile in cele mai brutale moduri. Unul dintre ele este Asma bint Marwan,o mama a 4 copii care a scris un poem ce-i critica pe locuitorii Medinei pentru ca il acceptau pe Mohammed dupa ce acesta a ordonat omorarea unui batran.In acest caz,asasinii profetului i-au tras femeii copilul care dormea la pieptul ei si au injunghiat-o si au taiat-o bucata cu bucata.

Dupa cucerirea Meccai ,Mohammed a ordonat de asemenea omorarea unei sclave care compusese cantece care il atacau.

griga

Re: Permite islamul ca barbatul sa-si bata sotia?

Mesaj  griga la data de Vin Iun 18, 2010 12:03 am

tatarman intr-adevar asa este si ai punctat foarte bine. Esti cel care a fost banat pe islamulazi ?

tatarman

Mesaj  tatarman la data de Vin Iun 18, 2010 12:08 am

Da eu sunt cel banat pe islamulazi. M-am nascut musulman, sunt tatar din Constanta si chiar am fost cu frica lui Allah pana acum vreo o luna de zile cand am citit diverse teme si articole despre islam. Cei de pe islamulazi sunt majoritatea cu creierul spalat si limitati. Majoritatea sunt moldovence convertite vai de steaua lor

griga

Mesaj  griga la data de Vin Iun 18, 2010 12:16 am

Spunea unul askary de pe forum ca esti roman de prin nu stiu ce judet

tatarman

Mesaj  tatarman la data de Vin Iun 18, 2010 12:20 am

Daca are IQ cat un ou de gaina normal ca asa crede. Sau le arunca la aia prosteala sa creada ca sunt cine stie ce dusman al islamului. Niste retardati mintali

Seker

Mesaj  Seker la data de Mar Iun 22, 2010 5:11 am

ISLAMUL ESTE MESCHIN.....FACUT PENTRU BARBATI. O RELIGIE INVENTATA DE UN BOLNAV MINTAL

Continut sponsorizat

Mesaj  Continut sponsorizat

Acum este: Lun Iul 23, 2018 5:52 am